Steaua, fără Tănase și Pintilii la Timișoara. Analiza om cu om a steliștilor după 4-0 cu Botoșani

Redactor:
Florin Marian
  • STEAUA – FC BOTOȘANI 4-0 (Adi Popa ’12, Piovaccari ’54, Pârvulescu ’64, Tănase ’68)
  • Steaua își continuă nestingherită drumul către cel de-al 25-lea titlu din istorie, iar o echipă înjumătățită de absențe, așa cum a  fost FC Botoșani, nu avea cum să-i încurce pe roș-albaștri, mai ales în Ghencea. Totuși, moldovenii nu s-au apărat aglomerat și au jucat curajos, ca și cum nu aveau nimic de pierdut. Jocul agresiv al oaspeților a ținut Steaua la distanță în prima repriză și doar erorile de arbitraj au dat frâu jucătorilor lui Reghecampf, care în repriza a doua și-au revenit. Iată cum au evoluat campionii contra echipei botoșănene.

Tătărușanu – nu a avut niciun șut expediat pe spațiul porții sale în prima repriză. În debutul reprizei a doua a respins un șut greu, la rădăcina barei.

Prepeliță – și-au făcut treaba pe faza defensivă. A avut o centrare bună în prima repriză când Pintilii a ratat incredibil. A trimis cu capul și la poartă, după un corner bine executat de Stanciu, în repriza a doua.

Szukala – Joc modest, preluări stângace și, în lipsă de soluții, a aruncat câteva baloane direct pe atacanți. A fost schimbat cu Varela în repriza a doua.

Gardoș – Exact în defensivă. Calm când se afla în posesia balonului, a reușit să ajute mult la construcția jocului, pasând bine către Sânmărtean și Pintilii.

Pârvulescu – A urcat puțin în atac în prima repriză. În a doua a prins mai mult curaj și a și marcat la capătul unei acțiuni personale care a amintit de Pârvulescu care juca la Gaz Metan Mediaș

Pintilii – A acoperit bine terenul și a avut o mare ocazie de a înscrie în prima repriză, când lovitura lui de cap l-a nimerit pe portar. A dezamăgit că a fost eliminat după al doilea galben primit. Nici el și nici Tănase nu vor juca la Timișoara. Probabil nici nu aveau chef de o asemenea deplasare.

Sânmărtean – Mult mai agresiv în joc, cu multe intercepții. În plan ofensiv a avut, din nou, destule realizări. Mijlocașul transferat de la Vaslui a părut că se distrează cu adversarii săi. A fost înlocuit devreme mai mult pentru a fi menajat pentru partidele viitoare.

Popa – Are meritul de a fi deschis scorul, dar el s-a aflat într-o poziție suspectă de ofsaid. A alergat mult și a avut cele mai periculoase acțiuni pentru defensiva adversă. I-a pasat decisiv lui Tănase.

Tănase – Destul de șters în prima parte, în umbra lui Sânmărtean, cel care ar merita să poarte numărul 10. Nu întâmplător a ieșit la rampă, abia după ce Sânmărtean a fost schimbat. Ca și cu Dinamo, a marcat la capătul unui contraatac, tot servit fiind de Popa. S-a făcut apoi de râs, când tot „Popică” i-a oferit mingea pe tavă la 2 metri de poartă, dar în loc să dea gol cu poarta goală, a trimis alături!

Keșeru – A avut un șut foarte bun din afara careului, după un corner al echipei sale. Mingea a trecut la câțiva centimetri de poartă, în rest, nu a avut realizări. A și fost schimbat la puțin timp după pauză, cu Piovaccari

Chipciu – A alergat mult și a avut câteva șuturi bune din afara careului.

Piovaccari – A intrat după pauză și a marcat la prima atingere de balon. Are 9 goluri în Liga 1.

Stanciu – A intrat din minutul 57, dar fără prea multe realizări.

Varela – A reintrat pe postul său de bază, cel de fundaș central. Fără probleme.